Naczelna Rada Adwokacka tradycyjnie już była gospodarzem panelu prawniczego na EKG.
Panel został nazwany:
Wymiar sprawiedliwości i biznes
Debata poświęcona była takim zagadnieniom jak:
- Stabilność prawa, przejrzystość systemu – niespełnione marzenie polskiego biznesu
- Kierunki zmian w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości i ich potencjalne skutki dla życia gospodarczego
- Obawy krajowego biznesu i zagranicznych inwestorów. Podstawy, argumenty, emocje
- Efektywność działania sądownictwa w sprawach gospodarczych. Poziom wiedzy ekonomicznej w sądach i prokuraturze
- Skutki ekonomiczne błędów prawnych, przewlekłości postępowań, braku profesjonalizmu
Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna):
- Katarzyna Bilewska, partner, Dentons
- Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu RP, poseł na Sejm RP
- Zbigniew Jakubas, właściciel, Grupa Kapitałowa Multico Sp. z o.o.
- Przemysław Schmidt, prezes, Sąd Arbitrażowy Lewiatan
- Janusz Steinhoff, przewodniczący rady, Krajowa Izba Gospodarcza, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001
- Michał Wójcik, sekretarz stanu, Ministerstwo Sprawiedliwości, Polska
- Andrzej Zwara, dyrektor, Ośrodek Badawczy Adwokatury im. Adw. Witolda Bayera, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, adwokat, partner, Kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara
Moderacja: Roman Kusz
Uczestnicy sesji „Wymiar sprawiedliwości i biznes”, moderowanej przez mecenasa Romana Kusza,która odbyła się 13 maja w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wskazywali zgodnie, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje rewolucyjnych zmian.
„Byłoby dobrze, aby dyskurs na ten temat odbywał się ponad podziałami politycznymi”.
Według słów byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa wymiar sprawiedliwości jest największą porażką polskiej transformacji. Z jego słowami zgodziła się… wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak.
Andrzej Zwara wskazywał, że chodzi o to, żeby uwzględniając czynnik czasu i koszty wydać w rozsądnym czasie rozstrzygnięcie.
– Sędziowie często nie są przygotowani do prowadzenia spraw gospodarczych – zaznaczał Przemysław Schmidt, prezes Sądu Arbitrażowego Lewiatan.
– Szeroko rozumiany wymiar sprawiedliwości jest największą porażką polskiej transformacji – zaznaczył Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. – Bardzo duże środki przeznaczamy na wymiar sprawiedliwości, mamy więcej sędziów i prokuratorów niż wiele krajów liczniejszych i bogatszych od nas. Mamy do czynienia z państwem opresyjnym w stosunku do przedsiębiorców, a procesy trwają na przykład po 15-20 lat. Przypominam sobie przypadki panów Romana Kluski czy Emila Wąsacza. Proces Emila Wąsacza do tej pory się nie skończył – wskazywał Janusz Steinhoff.
Przy tym zaznaczył, że kwestie dotyczące wymiaru sprawiedliwości dotyczą zaniechań kolejnych rządów. – Ten system wymaga rewolucji a nie ewolucji – podkreślił Janusz Steinhoff.
Andrzej Zwara, członek Naczelnej Rady Adwokackiej wskazywał, że metoda zmieniania wymiaru sprawiedliwości po 1989 roku jedynie za sprawą zmian proceduralnych prowadzi donikąd.
– Postawiono na budowę procedur, trzeba z tym dogmatem skończyć – mówił Andrzej Zwara. – Istotą wymiaru sprawiedliwości wcale nie są procedury. Istotą jest to, w jaki sposób sędzia zarządza procesem i procedurą.
Andrzej Zwara wskazywał, że chodzi o to, żeby uwzględniając czynnik czasu i koszty wydać w rozsądnym czasie rozstrzygnięcie.
– To wymaga zmiany mentalności sędziów i zmian w kształceniu – mówił Zwara. I wskazywał, że sędzia powinien rozmawiać ze stronami i pełnić aktywną rolę moderatora.
– Sędziowie często nie są przygotowani do prowadzenia spraw gospodarczych – zaznaczał Przemysław Schmidt, prezes Sądu Arbitrażowego Lewiatan. – Oni często nie rozumieją gospodarki. Polegają na biegłych i de facto biegły staje się sędzią. Sądy arbitrażowe, polubowne rocznie rozpatrują może z pięćset spraw, a przecież lepiej iść do arbitrażu. Dlaczego się tego nie robi, nie wiem – wskazywał Przemysław Schmidt.
Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu, zaznaczyła, że jest zwolenniczką zmiany rewolucyjnej, systemowej, bowiem drobnymi krokami nie da się zmienić wymiaru sprawiedliwości.
– Trzeba też stworzyć warunki do tego, żeby rola mediacji była większa – wskazywała Barbara Dolniak. – Wymiar sprawiedliwości jest fundamentem każdego państwa. Ważne jest zatem, by funkcjonował sprawnie – zaznaczała.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik opowiedział o pracach nad nowym KPC i powołanym dosłownie parę dni temu Instytutowi Ekspertyz Ekonomicznych w Łodzi.
Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, a cześć słuchaczy tego jakże ciekawego panelu przez blisko dwie godziny na stojąco ,uważnie przysłuchiwała się wypowiedziom panelistów.
Debata była merytoryczna, a moderator w zalążku łagodził emocje tak ,aby wszyscy uczestnicy spotkania, reprezentujący wszak różne środowiska i poglądy wyszli zadowoleni z jakości procedowania.
Do zobaczenia za rok!
—
fot. Wojciech Koszowski