Szanowni Państwo,
Poniżej przesyłam ofertę promocyjną na miesiące luty i marzec 2024 r. Proszę o składanie rezerwacji drogą mailową na adres m.derda@teatrslaski.art.pl
9-10.02. godz. 19:00, 11.02. godz. 17:00 – ODYS I ŚWINIE, CZYLI OPOWIEŚĆ MITOMANA, cena biletu 30 zł
To jest opowieść o podróży do domu – nawet jeśli nie do końca wiadomo, gdzie dokładnie się ten dom znajduje i co w nim zastaniemy. O tułaczce i spotkaniach, które chcemy pamiętać, ale i tych, które wolelibyśmy zapomnieć. O bagażu, który musimy nosić bez względu na to, czy mamy na to siłę. O podróży przez historię, a właściwie wiele różnych historii, które chyba nie do końca są rzeczywiste. Ale historia składa się przecież z opowieści…
Znacie losy Odysa, który błąkał się przez wiele lat, nie mogąc dotrzeć do ukochanej ojczyzny? Do żony? Do syna? Oczywiście, że znacie. Wszyscy znamy. Ktoś nam to przecież opowiedział. Ktoś, kogo tam nie było. Kto mógł nagiąć historię do swoich potrzeb – coś przemilczeć, coś ubarwić. Ale przecież my kochamy piękne opowieści i szczęśliwe zakończenia. Nawet jeśli wiemy, że rozmijają się z prawdą.
Spektakl wyłącznie dla widzów od 18. roku życia. Zawiera sceny nagości i przemocy.
17-18.02. godz. 18:00, PIĄTA STRONA ŚWIATA, cena biletu – 20 zł (II balkon)
Śląsk, a właściwie jego mały zakątek, leżące nad niegdyś graniczną rzeką Brynicą Szopienice. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny (współpracował m.in. także z Teatrem Śląskim) zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego „Piątej stronie świata”. Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii. Jedno z najważniejszych przedstawień w Teatrze Śląskim ostatniej dekady i głośne wydarzenie w skali kraju. Teatr opowieści zrealizowany z ogromną wrażliwością na to, co lokalne i zarazem uniwersalne.
17-18.02. godz. 19:00 – #ROZCZAROWANIE, cena biletu 35 zł (Jubileusz 20-lecia Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego)
„Kultura definiuje czarownicę jako osobę złą, znienawidzoną, będącą przyczyną nieszczęść nie tylko jej najbliższych, ale często też całego społeczeństwa, do którego przynależy. Aby pozbyć się czarownicy, najlepiej ją spalić.” Spektakl #rozczarowanie to rozmowa czterech aktorek o tym jak dzisiaj należałoby zagrać czarownicę. To opowieść o przełamywaniu stereotypów i tradycji, pokaz walki z rodzinnymi klątwami. Spotkanie nowoczesnych heks, które źle nigdy nie chciały, ale czasami w życiu różnie bywa i wszystko zależy od punktu, z którego się patrzy. „Ponieważ czarownice tańczyły wokół ognia, niechże teraz ogień tańczy wokół nich” Tylko czy naprawdę jest coś złego w wyjściu na dzikie tańce, od czasu do czasu? Czy są wśród nas obecnie czarownice? Czy kobiety, które „chcą inaczej” są właśnie nimi? Kobiety, aktorki, czarownice?
Spektakl bierze udział w 25. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz jest finalistą 2. Edycji Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best Off.
27.02. godz. 19:00 – POTOP, cena biletu 30 zł
Sienkiewicz kochany i Sienkiewicz wyklęty. Tyle razy już zabijany, pozornie martwy, a przecież wciąż żywy. Największy – obok Jana Matejki – architekt naszej narodowej wyobraźni. Twórca najchętniej śledzonych polskich seriali XIX wieku. Kolejne wychodzące na łamach gazet rozdziały-odcinki imponowały wizją i rozmachem jak „Gra o tron”, emocjonowały jak swego czasu „Niewolnica Isaura”, bawiły i przerażały jak „The Walking Dead” i na zawsze ustawiły nam perspektywę patrzenia na wydarzenia historyczne z połowy XVII wieku (mniej ważne, czy zgodną z faktami). Twórca „Potopu”. Opowieści arcypolskiej, wdrukowanej w nasze serca i głowy, z pełnokrwistym, tak boleśnie nam bliskim głównym bohaterem. Opowieści pisanej – podobno – ku pokrzepieniu serc. Jakub Roszkowski, reżyser spektaklu i autor adaptacji, postanowił przyjrzeć się Sienkiewiczowskiej opowieści przez pryzmat tego, co zakopaliśmy na cmentarzu historii i pamięci. Postaci z naszej zbiorowej świadomości, takie jak Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski czy Jan Onufry Zagłoba zyskują nowe życie, by raz na zawsze rozprawić się z grubymi warstwami kurzu i lukru, które narosły wokół ich przygód. No i jest jeszcze Oleńka! Ciekawe, dlaczego o niej nikt nigdy nie pamięta?
Uwaga! W spektaklu wykorzystywane jest intensywnie pulsujące światło.
Zapraszamy Państwa także bardzo serdecznie na marcowy wieczór z muzyką fado:
24.03. godz. 18:00 – SIESTA w Drodze | PEDRO MOUTINHO
Pedro Moutinho pochodzi ze słynnej rodziny mistrzów fado. Rodzice są artystami tej sztuki. Jego brat Carlos Manuel – Camane jest, obok Marizy, największą gwiazdą portugalskiej muzyki. Drugi brat – Helder, także wokalista fado, ma ponadto własną wytwórnie płytową HM Musica. Pedro zaczął śpiewać już jako jedenastolatek w najważniejszych „Casas de Fado“ Lizbony. W 2003 roku wydał pierwszy album (Primeiro Fado dla wytwórni Som Livre), gdzie tradycyjne pieśni przeplatał współczesnymi, sięgał po aranże orkiestrowe, śpiewał pieśni brazylijskich bardów, jak Caetano Veloso czy Jorge Mautner. Największa z żyjących legend fado – Carlos do Carmo zaprosił go do wzięcia udziału w projekcie Novo Homem Na Cidade, gdzie najciekawsi młodzi artyści odtworzyli kultowy album Carlosa: Homem na Cidade z lat 70tych. Pedro Moutinho zaśpiewał tam Rosa da Noite. Chwilę później był już gościem w obsadzie filmu Carlosa Saury: Fados. Za kolejny album – Encontro ( 2008 – Som Livre) otrzymał Nagrodę Amalii Rodrigues za Najlepszy Album Fado Roku. Rok później pojawiła się płyta „Um Copo De Sol” a wkrótce potem wybór najznakomitszych utworów, wzbogacony duetami z Mayrą Andrade i Tiago Bettencourtem. W książce: „Lizbona. Muzyka moich ulic” Marcin Kydryński pisze o Pedro Moutinho m.in.: „Głos o cudownie pełnym paśmie, wyrównany, jak koncertowy steinway. Fraza o długim łuku, poszczególne słowa dotykane miękko, z czułością. Ton lekko mechaty, jak kocia sierść i tęskny, jakby odrobinę nosowy, największej urody.”
Cena biletów:
Parter – 140 zł
I balkon i loże – 120 zł
II balkon – 70 zł
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Sulińska
Koordynator Projektu