SPRAWOZDANIE OGÓLNE
sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach
z posiedzenia ORA w Katowicach z dnia 20 lutego 2020 roku
Na posiedzeniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach w dniu 20 lutego 2020 roku stawili się:
- Dziekan ORA – adw. Roman Kusz,
- Wicedziekan ORA – adw. Andrzej Dzięcioł,
- Wicedziekan ORA – adw. Grzegorz Kopeć
- Sekretarz ORA – adw. Marta Imiołczyk – Porębska,
- Skarbnik ORA – adw. Anna Barczyk,
Członkowie ORA:
- Adw. Jerzy Pinior,
- Adw. Marcin Szulik,
- Adw. Stefan Skrzypczak,
- Adw. Leszek Cholewa,
- Adw. Rafał Stęchły,
- Adw. Marek Kozielski,
- Adw. Łukasz Chmielniak,
- Adw. Paweł Koehler.
Na posiedzenie nie stawili się:
- Adw. Damian Tomanek,
- Adw. Magda Jasiewicz,
- Adw. Bartłomiej Jakubczyk.
Prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Katowicach – adw. Tadeusz Hassa.
Nadto stawili się:
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – adw. Paweł Ciemniewski,
Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Katowicach – adw. Marcin Nowak
Adw. Michał Synoradzki – członek NRA,
Adw. Henryk Stabla – członek NRA, Skarbnik NRA
Adw. Paweł Matyja – rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach
Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach złożył zebranym sprawozdanie z najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Adwokaturze i w stosunku do jej członków, od ostatniego posiedzenia Rady.
W ostatnich dniach Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach polecił poinformować w formie e-mail wszystkich adwokatów o planowanych przez Naczelną Radę Adwokacką zmianach w Kodeksie Etyki. Projekt tych zmian został przesłany wszystkim członkom Naszej Izby. W odpowiedzi na powyższe jedynie dwóch adwokatów złożyło swoje uwagi do projektu w formie e-mail.
Na posiedzeniu ORA w Katowicach bardzo szczegółowo na temat tego projektu wypowiedzieli się wszyscy członkowie ORA oraz Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Katowicach jak i członkowie NRA: adw. Henryk Stabla i adw. Michał Synoradzki.
Zmiany ocenione zostały krytycznie, albowiem projektodawcy ponownie nie uniknęli wewnętrznej niespójności poszczególnych paragrafów Zbioru ze sobą, nie przeprowadzili analizy zagrożeń jakie mogą wiązać się na przyszłość czy to z uchyleniem niektórych z dotychczasowych zakazów lub nakazów jak i wprowadzeniem zapisów rozszerzających swobodę adwokatów np. w zakresie reklamy. Powyższy projekt, gdyby został przyjęty w tym kształcie, zagraża również tajemnicy adwokackiej w jej obecnym i nienaruszalnym w ocenie członków ORA w Katowicach kształcie. To zaś będzie wywoływało daleko niekorzystne skutki dla naszych klientów a zarazem i dla zaufania społeczeństwa do całej Adwokatury.
Dyskusja była burzliwa, a głos zabrali w kolejności:
Adw. Michał Synoradzki – zgłaszał krytyczne uwagi do tego projektu,
Adw. Marcin Nowak – zgłaszał krytyczne uwagi do tego projektu,
Adw. Henryk Stabla – zgłaszał krytyczne uwagi do tego projektu,
Adw. Anna Barczyk – zgłaszała krytyczne uwagi do tego projektu,
Adw. Stefan Skrzypczak – zgłaszał krytyczne uwagi do tego projektu,
Adw. Roman Kusz – zgłaszał krytyczne uwagi do tego projektu w szczególności w części dotyczącej tajemnicy adwokackiej,
Adw. Paweł Ciemniewski – zgłaszał krytyczne uwagi do projektu,
Adw. Andrzej Dzięcioł – zgłaszał krytyczne uwagi do projektu,
Adw. Łukasz Chmielniak – wskazywał na konieczność wprowadzenia zmian w Kodeksie Etyki adwokackiej z uwagi na zmiany jakie zachodzą wokół nas w zakresie stosunków międzyludzkich i gospodarczych,
Adw. Leszek Cholewa – wskazywał na konieczność kształtowania zapisów zasad etyki adwokackiej przez lata wykonywania zawodu, dostrzega konieczność ewolucji zasad etyki poprzez przedefiniowanie pojęć jednakże bez rewolucyjnych zmian,
Adw. Marek Kozielski- wskazywał na zbyt krótki okres czasu, jaki NRA dała Okręgowym Radom Adwokackim oraz członkom Adwokatury na zapoznanie się z projektem i wprowadzenie do niego przemyślanych zmian; czas nieproporcjonalny do tego przez który komisja przy NRA pracowała nad tym projektem, albowiem prawie 3 lata, członkowie adwokatury otrzymali jedynie niecały miesiąc na wprowadzenie swoich uwag i zmian, co uznać należy za zbyt krótki czas. Zbyt krótki czas również i na analizę stanowisk poszczególnych ORA jak i szeregowych członków Adwokatury przez Komisję.
Adw. Paweł Koeler – zmiana zasad etyki w proponowanym kształcie doprowadzi do pogorszenia sytuacji Adwokatury,
Adw. Jerzy Pinior – krytyczne uwagi do projektu.
Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach podjęła:
Uchwała:
Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 20 lutego 2020 roku:
„Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach, na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy Prawo o Adwokaturze wskazuje, iż:
Przygotowany przez Komisję Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej projekt Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej) wymaga dalszych, przemyślanych i szeroko konsultowanych przez środowisko adwokackie prac legislacyjnych.
Projekt ten w przedstawionym kształcie nie może znaleźć aprobaty.
Wskazać bowiem należy, iż wszelkie zmiany Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu powinny następować w sposób ewolucyjny a nie rewolucyjny, jak to w tym projekcie czynią jego pomysłodawcy.
Przyszłość Adwokatury i Jej Zasad powinna być oparta o doświadczenia wynikające z wykonywania zawodu adwokata przez lata a nie o nieznane dotychczas rozwiązania, których ewentualnych skutków wprowadzenia w życie jak na razie nie poddano żadnym badaniom ani głębokiej analizie.
Zasadnym wydaje się zmiana Zasad Etyki poprzez ewolucyjne przedefiniowanie pojęć takich jak np. reklama, a nie poprzez całkowite uwalnianie tego zakresu wykonywania zawodu adwokata w celach wyłącznie populistycznych czy też poprzez umniejszanie wagi tajemnicy adwokackiej.
Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach rekomenduje nie przystępowanie do pochopnych zmian Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, albowiem podejmowane w tym trybie uchwały spowodują wyłącznie pogorszenie sytuacji adwokatów i całej Adwokatury” .
Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach przyjęła:
Stanowisko:
-
na zasadzie art. 44 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach na posiedzeniu w dniu 20 lutego 2020 roku przyjęła następujące stanowisko – jednogłośnie uznając, iż:
„Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach z niepokojem przyjęła informację o dokonanym w dniu dzisiejszym akcie agresji podsądnego w stosunku do Sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku – Pani Sylwii Rehlis.
ORA wyraża swoje oburzenie i kieruje do poszkodowanej Pani Sędzi wyrazy współczucia i solidarności.
Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach stanowczo sprzeciwia się wszelkiemu posługiwaniu się mową nienawiści podkreślając, iż hejt i przemoc słowna wyzwala tylko negatywne emocje, a w konsekwencji może prowadzić do bezprawnych aktów agresji.
Sędziowie w ostatnim czasie musieli się mierzyć z atakami słownymi formułowanymi w przestrzeni publicznej, a zdarzenie z dnia dzisiejszego pozostaje bez precedensu i budzi nasze zaniepokojenie również w kwestii bezpieczeństwa wszystkich profesjonalnych uczestników postępowań sądowych”.
-
Informację o podjętym stanowisku oraz jego treść zamieścić na stronie internetowej Izby Adwokackiej w Katowicach, profilu FB oraz przesłać na ręce Prezesa Sądu Rejonowego w Rybniku.
Stanowisko:
a) na zasadzie art. 44 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach w trybie obiegowym jedenastoma głosami przyjęła następujące stanowisko – uznając, iż:
„Okręgowa Rada Adwokacka rekomenduje Senatowi Rzeczpospolitej Polskiej kandydaturę adwokata Mariana Jagielskiego – Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości wobec małoletniego poniżej lat 15.
Uzasadnienie
Pan adwokat Marian Jagielski wyróżnia się wiedzą prawniczą i doświadczeniem zawodowym. Od roku 1985 wykonuje zawód adwokata, reprezentuje interesy klientów, również w sprawach karnych. Kandydata na członka cechuje poczucie sprawiedliwości i wyczucie w ochronie interesów pokrzywdzonych.
Adwokat Marian Jagielski posiada także doświadczenie w sprawach samorządowych, a pełnienie przez niego funkcji Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu wskazuje na znajomość funkcjonowania administracji.
Kandydatura adwokata Mariana Jagielskiego zasługuje na poparcie, albowiem stanowić będzie merytoryczne wsparcie w pracach Komisji”.
b) Informację o podjętym stanowisku oraz jego treść przesłać do Naczelnej Rady Adwokackiej – adw. Przemysław Rosati.
Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach podjęła nadto na tym posiedzeniu 63 uchwały w sprawach osobowych adwokatów i aplikantów adwokackich Naszej Izby oraz 18 spraw adwokatów przyjęła do wiadomości. W dwóch sprawach orzeczono postanowieniem.